Spotkanie z autoremSpotkanie z panem Piotrem Grążawskim.          

       15 stycznia odbyło kolejne spotkanie z autorem w naszej szkole. Było to spotkanie z panem Piotrem Grążawskim - znanym w regionie miłośnikiem legend brodnickich, historykiem, dziennikarzem i rysownikiem. Pan Piotr Grążawski jest autorem między innymi takich legend jak: „Legenda o herbie brodnickim”, „Legenda o duchu komtura”, „Legenda o Annie Wazównie”, „Legenda o brodnickim rynku”, „Legenda o obrazie z brodnickiej fary”, „Legenda o ufundowaniu klasztoru w Brodnicy”. W spotkaniu wzięła udział klasa 4f, 5d oraz członkowie Szkolnego Koła Dziennikarskiego.

Spotkania autorskie z Elżbietą Bednarczyk – pisarką, tancerką, aktorką mieszkającą od ponad 20 lat w Australii.
            19 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej uczniowie klasy I c i I d uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Elżbietą Bednarczyk.
Autorka książek dla dzieci od blisko 30 lat mieszka w Australii. Znana jest głównie z utworów dla dzieci takich jak: „Kłótnie w tornistrze”, „Zimowa przygoda królika”, „Figlarne myszki” czy “Chciwy niedźwiadek”.
Autorka przedstawiła fragmenty książki "Kłótnia w tornistrze" – historia przyborów szkolnych.
W swojej twórczości pisarka przekazuje pozytywne wartości i wzory zachowania. Z gorliwością zachęca do czytania książek, ukazując korzyści z tego płynące. Autorka podczas rozmów z dzieci przekazała im wiele cennych wartości i nakłaniała do tego, aby szanować drugiego człowieka, swoich kolegów, nauczycieli, czytać dużo książek, które nas wzbogacają i poszerzają naszą wiedzę o świecie.
Pasją życiową Elżbiety Bednarczyk jest nie tylko pisanie, ale także teatr oraz taniec, którymi – jak zdradziła na spotkaniu – zajmuje się zawodowo. Wielką niespodzianką dla wszystkich uczestników spotkania był wykonany z wielkim temperamentem taniec cygański, którym autorka wzbudziła szczególny zachwyt i brawa publiczności.
Druga cześć spotkania poświęcona była Australii. W swojej prezentacji multimedialnej uchwyciła piękno krajobrazu, roślin, zwierząt i życie codzienne mieszkańców tego odległego kontynentu. Mówiła o tym jak wygląda szkoła i nauka w Australii, jak mieszkańcy spędzają najczęściej swój wolny czas.
Na zakończenie dzieci miały możliwość nabycia książki „Kłótnia w tornistrze" wraz z imienną dedykacją i autografem autorki.

 Spotkanie z Anną Czerwińską - Rydel

        

Dzięki współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną dnia 18 września uczniowie klasy V c oraz VI c uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Anną Czerwińską - Rydel - muzykiem, pedagogiem, gdańską autorką ponad dwudziestu książek dla dzieci i młodzieży, twórczynią serii biograficznych opowieści o wielkich Polakach: „Jaśnie Pan Pichon” - rzecz o Fryderyku Chopinie; „W poszukiwaniu światła” - opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie; „Po drugiej stronie okna” - opowieść o Januszu Korczaku; „Mój brat czarodziej” – opowieść o Irenie i Julianie Tuwim; „Fotel czasu” – opowieść o Aleksandrze Fredrze; „Mistrz”- spotkanie z Witoldem Lutosławskim; „W podróży ze skrzypcami” - opowieść o Henryku Wieniawskim; „Moc czekolady” - opowieść o Wedlach i czekoladzie; „Słońcem na papierze” - wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim; „Sto tysięcy kartek” - opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim; „Pięć skarbów pod wielkim śniegiem” - opowieść o Wandzie Rutkiewicz”. Pani Anna podczas spotkania opowiadała o swojej twórczości i drodze artystycznej, o tym, co ją inspiruje i motywuje do pisania. Najwięcej uwagi poświęca książkom biograficznym. Autorka potrafi o swoich bohaterach opowiadać ciekawie, barwnie i z dowcipem. Nawiązała świetny kontakt z uczniami, którzy zadawali wiele interesujących pytań. Podsumowaniem spotkania było tradycyjne rozdanie autografów. Spotkanie przebiegło w miłej, ciepłej atmosferze.